Väliaikaiskäyttöä: Hernesaaren ranta

Kaivopuiston ja Eiran merenrantaa jatkava Hernesaaren itäranta on ollut pitkään kaupungin varikkona ja huonosti kaupunkilaisten käytettävissä. Tähän on tulossa muutos. Ranta avautuu puolen kilometrin matkalta ja se voidaan ottaa virkistyskäyttöön. Lopullisen asunsa ranta saa vasta vuosikymmenen loppupuolella Hernesaaren rakentamisen toteutuessa.

Näin hienoa rantaa ei kuitenkaan haluta jättää enää hyödyntämättä, vaan tavoitteena on avata se kaikkien kaupunkilaisten ja matkailijoiden käyttöön. Kaupukilaisilta kyseltiin ehdotuksia kesälle 2010. Keskustelu on tällä erää suljettu. Jätetyt kommentit voi vielä lukea sivun alaosasta. Ohesta löytyy myös matkailualan yrittäjille suunnatun tilaisuuden yhteenveto marraskuulta 2010.

Väliaikaiskäytön ajankohtaisia kuulumisia voi seurata kaupunkisuunnitteluviraston sivuilta.

Lisätietoja väliaikaissuunnittelusta:
maisema-arkkitehti Jouni Heinänen, p. (09) 310 37257 

Ehdottomasti uimarannaksi

By Anonymous

Ehdottomasti uimarannaksi koko pätkä! Saataisiin kunnon beach Helsinkiin ja kätevien kulkuyhteyksien päähän jopa!

Ranta on jo nyt kovasti

By Anonymous

Ranta on jo nyt kovasti ulkoilijoiden suosiossa. Hernesaaren rannassa on tällä hetkellä puinen kuntoilupaikka, jossa voi tehdä ainakin vatsalihasliikkeitä. Rantaan olisi mukava saada monipuolisemmat kuntoilulaitteet, joita näkee paljon lenkkipolkujen lähellä. Kuitenkin eteläisestä helsingistä tällainen kuntoilumahdollisuus lenkkipolun varrelta puuttuu.

Suojaa autoliikenteen melulta

By Anonymous

Suojaa autoliikenteen melulta ja pölyltä mahdollisimman hyvin (esim. kasveja).

Kasvillisuutta tulisi

By Anonymous

Kasvillisuutta tulisi suosia/antaa kasvaa etenkin luonnonmukaisena ja monimuotoisena!

"Kuollutta" maastoa eli suoria ja sileitä kiveyksiä, muita pinnoitteita sekä nurmikkoa on jo viereisellä rantaosuudellakin.

Uimareille kulkuväyliä ja tikkaita.

Useampi vuokrattava pieni

By Anonymous

Useampi vuokrattava pieni saunamökki sopisivat erittäin hyvin paikkaan. Kaupunkilaisten ja turistien kysyntä vuokrattavaa autenttista saunamökkiä kohtaan olisi varmasti korkea. Toki hotelleista löytää saunoja, mutta jos haluaa tarjota turistille (tai miksei paikallisellekkin) järvenrantasaunaa niin on lähdettävä kaupungin ulkopuolelle.

Suomi on kuuluisa saunoistaan, mutta siltikään tätä vahvuutta ei osata tarpeeksi hyödyntää ainakaan Helsingissä. Voisin kuvitella alueelle jopa pysyvän pienen saunakylän.

Ehdottomasti sauna tai

By Anonymous

Ehdottomasti sauna tai useampia sopivaan kohtaan, vaikka sitten sponsorisysteemillä ja väliaikaisella rakennusluvalla. Siirrettävien saunojen kokoontumisajot Helsinkiin (http://www.teuva.fi/kulttuuri/saunat/)!

Punavuorelaisena käytin

By Anonymous

Punavuorelaisena käytin useasti kesällä kyseistä paikkaa makoilu- ja piknik-paikkana. Mitä jäin kaipaamaan oli rantaan pääsyä helpottamaan tehty kapea väylä. Itse kuitenkin pidän rannan karikosta, joka tosin kaipaisi sopivaa kasvillisuutta.

En kaipaisi suurta nurmikenttää, niitä löytyy helsingistä tarpeeksi. Ehdottaisin paikan tuulisuuden takia pitkän luiskan jakamista osiin niin, että tielle ja telakanmuurille päin näkyvyys peittyisi mutta merellepäin näkymä olisi laaja. Kasvillisuus polanteet voisi olla korkeita rantaan soveltuvia perennoita ja heinäkasveja. Tyrnikin epäilemättä viihtyisi aurinkoisella ja tuulisella paikalla. Näin syntyisi suojaisia oleskelu tiloja. Puistojen käyttäjien hyöty on tärkeämpi kuin vähäliikenteisien kadun näkymät autoilijoille.

Kuitenkin toivoisin, että rantaan jäisi leveähkö väylä koiran ulkoilijoille ja kävelijöille. Reitti voisi vaikka kivettää löyhästi mukulakivillä niin, että raitin pintaan jäisi enemmän nurmea kuin kivetystä. Se tekisi reitistä kestävämmän sadesäällä kuitenkin estäen nurmelle syntyvät kapeat polut. Näin kävelijät itse saisivat aikaan leveän polun, joka sulautuisi maastoon nopeasti.

Itse uskon, että pienilläkin kustannuksilla voi syntyä kaunis ja käyttäjäystävällinen puisto. Käytetään rahoja ylläpitoon ja kasvilajiston monimuotoisuuteen rakennusten sijasta.

Uimarin toive: Muistakaa,

By Anonymous

Uimarin toive:

Muistakaa, että asukkaille luvattiin jättää luonnonmukainen hiekkainen uimaranta Hernesaaren juureen lapsille ja aikuisille, jossa voi kahlata ja vilvoitella. Kaikkia rantoja ei saa kivetä ja rakentaa syviksi ja vaarallisiksi. Uimaranta ei tarvitse pukukoppeja tai WC-rakennuksia, koska kävelyetäisyydellä rannasta asuu paljon rannan käyttäjiä.

Kivettyihin rantoihin tulee rakentaa tikkaita veteen riittävän tihein välein, joiden avulla hukkumisvaarassa oleva voi pelastua.

Avoin merenrantamaisema ja

By Anonymous

Avoin merenrantamaisema ja nyt olevat luonnonmukaiset kasvit -mm pieni noin 5 vuotta vanha paju -säilytettävä
- riittävästi penkkejä - niitä on kovan pyytämisen jälkeen saatu vain kolme, ja ne ovat aina varattuja
- myös joitakin yksittäisiä istuimia (kuten Tähtitornin puistossa)
- mahdollisimman suuri vapaa nurmikenttä ilman "laitteita ja vempeleitä" lukuunottamatta "vatsaprässiä" (joka kyllä pitäisi korjata)
- luonnonmukaisia rantakukkia: horsma, pietaryrtti, kelltasaunio, hiirenvirna, päivänkakkara, joita ei niitetä matalaksi monta kertaa kesässä, kuten nyt on aina tapahtunut
- luonnonmukaisia matalakasvuisia puita: paju, tuomi, pihlaja - joko yksittäisinä istutuksina harvoihin paikkoihin tai kadun varteen vaihtelevana "lyhyinä istutusmuureina" katuliikenteen vastaiseksi
- loivasti mereen viettävä rinne mereen, jotta rannasta voi mennä uomaan ja pääsee kanootilla merelle
- ehdottomasti vain sorapintainen käytävä, joka ei saa olla liian leveä -kuten se nykyisin on. Ei monta käytävää - alue on liian kapea!
- muutamaan kohtaan portaita joitka olisi varustettava käsijohteella, jotta on helpompi ylittää huonosti tehty kivilohkarelatomus

Siisti kävelytie, jonka

By Anonymous

Siisti kävelytie, jonka varrella istuinpenkkejä. Muutoin nurmikkoa ja istutuksia.

Länsipuolelle yksinkertainen kioski ulkopöytineen (vrt. kompassiaukion
lähellä Kaivopuiston edessä oleva kioski), josta saa kahvia ja jätskiä.

Toiveita rakennelmista -

By Anonymous

Toiveita rakennelmista

- jättäkää/rakentakaa parkour-käyttöön betoniporsaita tms. palikoita sekä muuta kuntoiluun, tasapainoiluun jne. sopivia rakenteita.

- tanssilattiaksi soveltuva riittävän tasainen, sileä ja iso paikka (katoksella jos mahdollista, kokoluokka kuten oopperan ulkoamfin lava)

- hiekkaa riittävästi pituushypyn tai muun vastaavan laskeutumisalustaksi

- tuulensuojia

Something similar has been in

By Anonymous

Something similar has been in the works in Arabia, btw. Love the idea, and this being Helsinki there should be Saunas too. And a movable swimming deck for starters. And inflatable water slides, and recycled beach furniture, etc. The kitchier the better!

På Finska: Siirrettävien saunojen/rantakalusteiden kokoontusmisajot/näyttely.

permanent harbour bath

By Anonymous

permanent harbour bath please, similar to one in Copenhagen.

http://www.archdaily.com/11216/copenhagen-harbour-bath-plot/

Jaa sivun linkki tai lisää kirjanmerkkeihin