Kalasatamaan pääsee helposti omalla autolla kaikista suunnista: keskustasta, Lahdenväylältä, Itäväylältä ja Pasilan suunnasta. Pysäköintiin on useita vaihtoehtoja.
Kalasataman läpikulkuliikennettä vähentää oleellisesti Sörnäistentunneli, joka rakennetaan 2010-luvun loppupuolella. Puolitoista kilometriä pitkä tunneli yhdistää Sörnäisten rantatien ja Hermannin rantatien.
Asukkaat, palvelut ja työpaikat vaativat noin 7 000 autopaikkaa, jotka sijoittuvat laitoksiin ja kadunvarsille. Metroaseman yhteyteen rakennetaan pysäköintilaitos, jonka paikoista noin 300 tulee liityntäpysäköintiin.
Asuntokortteleissa autopaikat sijaitsevat maanpäällisissä pysäköintitaloissa tai pihakannen alaisissa laitoksissa. Kadunvarsille tulee pysäköintipaikkoja asiakkaita ja vieraita sekä autojen yhteiskäyttöpalvelua varten.
Julkaistu: 05.10.2011