Ravintoa sielulle ja ruumiille

Suvilahden entisestä kaasutehdasalueesta tulee kulttuurikeskus ja ruokakulttuuri keskittyy tukkutorille.

Suvilahti muotoutuu kaupunkikulttuuria tarjoavaksi kokonaisuudeksi. 100 vuotta täyttäneen voimalaitoksen alueella on jatkossa työ-, ateljee- ja esitystiloja taiteilijoille, taiteilijaryhmille ja muille kulttuuritoimijoille.

Rakennusten kuntokartoituksen ja peruskorjauksen jälkeen 2010-luvun puolivälissä tilat ovat täynnä vuokralaisia ja toimintaa. Tällöin myös ensimmäiset asukkaat ovat muuttaneet viereiselle Sörnäistenniemen asuinalueelle.

Suvilahdessa on jo elämää

Suvilahdessa voi tälläkin hetkellä järjestää muun muassa

  • klubeja ja keikkoja
  • kuvauksia
  • näyttelyitä.

Alueella useana vuonna järjestetty Flow-festivaali on saavuttanut vankan maineen hyväntuulisena kaupunkifestarina. Se sekoittaa rohkeasti eri musiikkigenrejä, nykytaidetta, kaupunkikulttuuria ja hyvää ruokaa.

Suvilahtea hallinnoi Kiinteistö Oy Kaapelitalo. Tutustu Suvilahteen.

Tukkutorilta eväitä ja makuelämyksiä

Helsingin tukkutorilla yritykset käyvät tukkukauppaa. Pääkaupunkiseudun ravintoloita ja kauppoja palvelee noin 130 vihannes-, hedelmä-, kala- ja lihatukkua sekä elintarvikkeita valmistavaa tuotantolaitosta.

Tulevaisuudessa vähittäisasiakkaatkin pääsevät nauttimaan Tukkutorin tarjonnasta: Suunnitelmissa on sijoittaa hyvän ruuan keskus alueen vanhimpaan suojeltuun pihapiiriin Työpajankadun varteen. Vanhat varasto- ja teollisuusrakennukset muuttuisivat viihtyisäksi hyvän ruuan keskukseksi, joka heräisi eloon lounasaikaan ja olisi auki iltamyöhään. Samalla pääosa tukkutorista rauhoitettaisiin vain tukkukauppaa varten. Tutustu Helsingin tukkutoriin.

Hyvän ruuan keskukseen sijoittuu

  • kohtuuhintaisia ravintoloita ja kahviloita
  • torialue
  • myymälöitä
  • ruokakulttuurikeskus.

 

Jaa sivun linkki tai lisää kirjanmerkkeihin